Vásárosnaménynál átlépve a Tisza vonalát vagy átkelve a Szamoson elénk tárul a Felső-Tisza-vidék szinte érintetlen természeti gazdagsága. A térség két fő folyóján, a Tiszán és Szamoson kívül több kisebb szabályozott mederben folyó víz is itt található még meg itt. A vizek szabdalta bereg-szatmári síkságon az erdők, rétek buja gazdagsága fogadja
a látogatót, s keletről már föltűnnek
a Kárpátok nyúlványai. Még ma is utánozhatatlan élménnyel ajándékozza meg az odalátogató vendéget
a Felső-Tisza több mint 130 km-es vadregényes szakasza, a Tiszakórod és Szatmárcseke között található "bukógát", a csónakkal még mindig bejárható öreg Túr, a Tisza és Szamos holtágai,
a bockereki, dédai és lónyai erdő, valamint a Báb- és Nyíres-tó.
A települések arculata is sokat megőrzött a régmúlt korokból.

A templomokat "rejtegető", egymástól 3-5 km-re található apró falvakat összekötő több mint 200 km-nyi csekély forgalmú mellékúthálózat, a sík felszínnek is köszönhetően kiválóan alkalmas kerékpártúrák megtételére.

A vizek és erdők számtalan lehetőséget kínálnak a kenuzni, horgászni, vadászni és lovagolni kívánók számára. A szellem és a test feltöltekezésén túl a lélek emelkedettségét is elősegítik a helyi emberek által készített népművészeti alkotások. Bereg-Szatmár bővelkedik
a középkori műemlékekben, illetve
a történelem, irodalom nagyjaival is dicsekedhet.A települések központi szervezőeleme a templom, amely csaknem minden faluban Árpád-kori előzményekre tekinthet vissza. A töretlen református hitet őrző templomaink sokat megóvtak középkori és XVI-XVII. századi értékeikből.

A műemléki helyreállítások eredményeként ma számos helyen - többek között Beregdarócon, Csarodán, Nagyszekeresen - csodálhatjuk meg épületeink középkori tömegét, a román kori vagy gótikus kapuzatokat, ablakokat, boltozatokat, szentségtartó fülkéket. Napvilágra kerültek a középkori (Csaroda, Lónya), a reformáció kori falfestések (Márokpapi, Lónya, Csaroda, Sonkád, Túrricse) töredékei, gyönyörködhetünk Csengersima, Csenger, Gyügye, Sonkád, Tákos és más templomok festett berendezésében, famennyezetében.
A messziről hívogató fa harangtornyok meghitt szépsége életre szóló élménnyel ajándékozza meg a látogatót, jöjjön hát velünk, keljünk útra.